Krótka historia światła


Dawno, dawno temu do oświetlenia domu musiały wystarczyć lampki oliwne. Nie dawały one za wiele światła, podobnie jak późniejsze świece. Czy to wiejskie drogi, czy miejskie brukowane ulice – nocą świat tonął w ciemnościach. Producent mebli tapicerowanych

Lata świetlne temu
Sporym odkryciem były lampy olejne, a potem gazowe – te jednak służyły raczej w latarniach. W XIX wieku do wnętrz trafiły lampy naftowe – wynalazek Polaka, Ignacego Łukasiewicza. Proste albo przemyślnie zdobione (w końcu przełom wieków to secesyjne szaleństwa), przedłużały wieczorne rozmowy, choć nie oświetlały mieszkań zadowalająco. Wreszcie przyszedł przełom – żarówka elektryczna. Coraz bardziej udoskonalana, od połowy XX wieku dzięki sieci elektrowni pozwala na oświetlenie domu ukrytego nawet wśród bieszczadzkich lasów czy nad dalekim cichym fiordem.

Światło dzisiaj
Rozejrzyjmy się dookoła za dodatkowymi źródłami światła. Oświetlenie sufitowe – bogato zdobione żyrandole w teatrach czy kościołach i proste żyrandole z ozdobnym abażurem, oświetlające domowy salon. Małe lampki led wzdłuż kuchennego blatu, pozwalające przygotować posiłek nad ranem bez stawiania na nogi całej rodziny. Sznury świecących kulek zdobiące pokoje urządzone w skandynawskim stylu bądź też ozdabiające choinki w wigilijny wieczór. Lampki biurowe, pomagające skupić się na pracy czy też lampki nocne, stawiane obok łóżka, delikatnym światłem dające znać, że czas na odpoczynek. Lampy stojące prosto jak żołnierze na warcie i takie, w których za pomocą pokręteł regulujemy ich kształt i nachylenie oraz natężenie oświetlenia. Żarówki w latarkach, halogenach, reflektorach samochodu, neonach sklepów, aparatach fotograficznych, telewizorach, sprzęcie elektronicznym. Dziś już nie wyobrażamy sobie gospodarstwa domowego bez oświetlenia elektrycznego.

Świece, lampki oliwne czy ozdobne lampiony służą dziś nie tyle do rozświetlenia wnętrza, ale nadania mu przytulnego kolorytu. Nauka, zabawa, sprzątanie, odkrywanie nowych smaków w kuchni – wszystko może się odbywać dużo dłużej dzięki światłu z małej żarówki.

Zobacz polecane: sklep z oświetleniem.