Praca za granicą?


W ostatnich dniach i tygodniach coraz więcej młodych Polek i Polaków poważnie rozważa pracę za granicą i zastanawia się czy tymczasowa lub stała praca w takich państwach jak Niemcy, Holandia, Belgia, Francja czy Austria to coś dla nich.

Jest oczywiście bardzo wiele pozytywów i plusów pracy za granicą, ale nie można też zapominać o kilku wadach takiego rozwiązania o których należy pamiętać przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jakie to wady?

Przede wszystkim jesteśmy odłączeni od naszej rodziny, znajomych, naszego rodzinnego miasta. Da się oczywiście ten problem obejść dzięki nowoczesnej technologii w postaci komunikatorów internetowych. Nie ma co jednak ukrywać: jest to rozwiązanie zastępcze, które nigdy nie zastąpi w pełni normalnego kontaktu. Inną często wymienianą wadą pracy za granicą są problemy językowe. Nie każdy zna język angielski na dobrze żeby w pełni płynnie porozumieć się w każdej sytuacji, a tym bardziej mniej osób zna inne popularne języki w krajach zarobkowych, takie jak niemiecki, holenderski czy francuski.

Oczywiście jest też bardzo wiele plusów pracy za granicą. Największym z nich są zdecydowanie wyższe zarobki, które w niektórych państwach potrafią być nawet czterokrotnie wyższe niż w Polsce. Dużą zaletą jest również lepsza służba zdrowia do której dostęp jest o wiele szybszy i wygodniejszy, prostsze podatki, duże i łatwo dostępne benefity socjalne czy też bardziej przyjazna i efektywna administracja.

Jak w takim razie rozpocząć pracę za granicą jeżeli to nasz pierwszy raz. Oprócz znalezienia odpowiedniej pracy (najczęściej przez pośrednika) będziemy musieli jeszcze jakoś do naszej pracy dojechać. Tutaj z pomocą przychodzą dziesiątki firm przewozowych, które oferują przewozy pasażerskie do Niemiec, przewozy do Holandii, przewozy do Belgii oraz do innych popularnych krajów zarobkowych, przede wszystkim z obszaru zachodniej Unii Europejskiej.

Jakie są koszty takiego transportu. O dziwo nie są one aż tak wysokie, ponieważ koszt transportu do wielu wschodnich miejscowości w Niemczech zaczynają się już od 200 złotych.

Zobacz polecane: sprzątanie mieszkań poznań.